Zalecenia przed i po zabiegach

Wskazania
Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Nadpobudliwość nerwowa.
Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne.
Odruch wymiotny.
Usuwanie złogów nazębnych u bardzo wrażliwych pacjentów.
Przeciwwskazania:
Katar, ostre zapalenie zatok i ucha środkowego.
Implant ślimakowy.
I trymestr ciąży.
Porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane.
Rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.
Choroby psychiczne. 
Alkoholizm.
Brak współpracy ze strony pacjenta
Zastosowanie sedacji wziewnej w tych przypadkach nie powoduje zagrożenia życia pacjenta.
Zalecenia przed wizytą z użyciem gazu:
Nie należy jeść co najmniej 2 godziny przed zabiegiem.
Dzieci muszą przyjść z dorosłą osobą towarzyszącą.
Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu.
Nie należy zakładać ciasnych ubrań.
Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić.
Samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia podawania gazu

Bezpośrednio po zabiegu zrobić zimny okład z lodu na twarz na 3-4 godziny. 
W przypadku pojawienia się bólu lekarz stomatolog przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe.
Jeść lub pić można dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w znieczulonej okolicy.
W pierwszych dniach po zabiegu unikać gorących pokarmów i płynów.
Przez pierwsze 2 dni po zabiegu mówić możliwie mało.
Przez pierwsze dwa dni po zabiegu nie palić papierosów, nie pić alkoholu.
Należy unikać wszelkich wysiłków, nie schylać się, nie dźwigać ciężarów, nie uprawiać sportu przez 7 dni po zabiegu. 
Nie należy korzystać z sauny i solarium.
Po każdym posiłku przepłukać usta letnią, przegotowaną wodą.3-4 razy dziennie stosować płukanki takie jak: Corsodyl, Eludril, Dentosept.
Regularnie czyścić pozostałe zęby, oszczędzając jednak okolice implantacji.
Podczas pierwszych tygodni w trakcie szczotkowania zębów, należy unikać okolicy, w której przeprowadzono zabieg. Zalecamy stosowanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej. Po tym okresie, w celu oczyszczenia okolicy wokół gojącej się rany, można używać szczoteczek do zębów ze specjalnego miękkiego włosia.Nie manipulować językiem w okolicach wszczepu.Przed dwa tygodnie nie trenujemy intensywnie, rezygnujemy też z chodzenia na basen.

Przez czas około 7 dni po założeniu aparatu, wskazana jest miękka dieta (jogurty, musy, przeciery, zupy, mielone kotlety, pierogi itp.) oraz w razie konieczności tabletka przeciwbólowa ponieważ może pojawić się ból. Otarcia na błonie śluzowej w miejscach kontaktu z elementami aparatu należy zabezpieczać poprzez oklejanie woskiem ochronnym zamków i zakończeń drutu. Przez cały okres leczenia należy unikać w diecie twardych i kleistych pokarmów (lizaki, landrynki, tik-taki, dropsy, orzechy, ciągutki, krówki, irysy itp.), a duże i twarde owoce i warzywa kroić lub ucierać, ewentualnie piec czy gotować (np. jabłka, brzoskwinie, gruszki, marchew, kalarepa).

Należy bardzo starannie dbać o higienę jamy ustnej ponieważ zalegające wokół zamków złogi nieczyszczonej płytki bakteryjnej zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy. Tylko właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne i dyscyplina osobista, pozwolą na ograniczenie ryzyka próchnicy zębów.

 Należy stosować specjalistyczne szczoteczki do zębów: podstawowa szczoteczka do stosowania po każdym posiłku i dwie szczoteczki uzupełniające (jednopęczkowa - kątówka oraz międzyzębowa) do stosowania co najmniej dwa razy dziennie tj. rano i wieczorem, ułatwiające oczyszczanie trudno dostępnej powierzchni zęba wokół zamka ortodontycznego. Ponadto zalecane są specjalistyczne pasty do zębów zawierające czynniki ułatwiające odklejanie się płytki bakteryjnej, chroniące błonę śluzową przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabezpieczające dziąsła przed stanami zapalnymi, a także płyny do płukania jamy ustnej (2 rodzaje płynów: do stosowania przed szczotkowaniem, który ułatwia odklejenie się płytki bakteryjnej i po szczotkowaniu, który modyfikuje elektrostatycznie powierzchnię szkliwa, zapobiegając ponownemu, szybkiemu agregowaniu złogów płytki bakteryjnej) oraz specjalne nici dentystyczne. Można dodatkowo używać  irygatora wodnego, który ułatwia zarówno oczyszczanie zębów, jak i kieszonek dziąsłowych.

Należy zgłaszać się do lekarza stomatologa w celu kontroli próchnicy co 3 do 6 miesięcy.

Aparat należy nosić minimum 4 godziny w dzień oraz całą noc. W weekend aparat nosimy dłużej.
Aparat zakładamy zawsze na umyte zęby.
W aparacie nie jemy, pić można tylko wodę.
Aparat pielęgnujemy środkami do tego przeznaczonymi, specjalną szczotką lub bardzo miękką szczoteczką dentystyczną, najlepiej mydłem bezzapachowym (pasta do zębów może porysować aparat i łatwiej będzie odkładał się kamień). W przypadku pojawienia się kamienia należy aparat odkamienić środkami do tego przeznaczonymi lub mocząc w  kwasku cytrynowym w ciepłej wodzie (nigdy we wrzątku). 
Aparatu po umyciu nie wycieramy, pozostawiamy do wyschnięcia w otwartym pudełku. Zamknięcie pudełka spowoduje pojawienie się nieprzyjemnego zapachu.  
Pudełka używamy do przechowywania aparatu gdy jest poza jamą ustną.
Aparatu nie uszkodzimy podczas wkładania i zdejmowania. Nigdy nie naprawiamy go we własnym zakresie.
Aparat chronimy przed zwierzętami domowymi, zwłaszcza pieski lubią zapach materiału, z którego  aparat jest zrobiony i mogą go uszkodzić lub zakopać.
Na wizyty kontrolna należy zgłaszać się w wyznaczonych terminach i zawsze z aparatem.
W razie pytań i problemów prosimy o kontakt.

Piaskowanie zaleca się wykonywać średnio co pół roku. U osób ze skłonnością do tworzenia się osadu, a więc palaczy, oraz spożywających duże ilości kawy i herbaty zabieg wykonuje się w zależności od potrzeb – nawet co 3, 4 miesiące. Podobnie jest z usuwaniem kamienia nazębnego. Efekt jest natychmiastowy. Zęby odzyskują swój naturalny kolor, stają się odświeżone i jaśniejsze.

Przez 2 godziny od zabiegu powstrzymać się od jedzenia oraz picia. Radzimy, aby w tym czasie pić wyłącznie wodę mineralną
Przez 24 godziny po zabiegu utrzymywać „białą dietę”. Unikamy barwiących pokarmów tj. buraki, szpinak, sos pomidorowy, czerwone wino, czarna kawa, jagody, soki owocowe, herbata, czekolada
W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, zalecamy stosowanie specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych. Dolegliwości powinny ustąpić do 3 dni po zabiegu.

Utrzymanie efektów po piaskowaniu zębów jest przede wszystkim zależne od higieny jamy ustnej. Obowiązuje jedna reguła: im częstsze szczotkowanie, tym dłużej utrzymujący się efekt. Zęby należy myć po każdym posiłku, przez około 3 minuty.

Preparat wybielający jest przeznaczony do stosowania w nocy w trakcie snu, minimalny czas stosowania to 5 godzin dziennie (jeżeli stosowanie preparatu sprawia problemy w czasie snu można stosować go również w ciągu dnia przez 2-4 godziny raz lub dwa razy dziennie).
SPOSÓB I KOLEJNOŚĆ DZIAŁANIA:
Przed przystąpieniem do wybielania należy dokładnie umyć zęby.Następnie należy odkręcić nasadkę ochronną strzykawki i założyć w jej miejsce końcówkę miksującą. Na każdą nakładkę należy nałożyć jedną porcję preparatu. Następnie należy założyć nakładki z żelem na zęby i upewnić się czy są one prawidłowo osadzone. Ewentualny nadmiar żelu można usunąć chusteczką higieniczną, suchą szczoteczką, patyczkiem do uszu.
Po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy dokładnie umyć, a szynę przepłukać bieżącą, letnią (nie gorącą) wodą i włożyć do pudełeczka. W przypadku wystąpienia problemów z nadwrażliwością zalecane użycie dowolne pasty znoszącej nadwrażliwość zębów.
W CZASIE WYBIELANIA NIE WOLNO
Używać innych środków do wybielania zębów. Spożywać owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka (substancje te zmieniają zawartość kwasu w ślinie i mogą doprowadzić do zaburzenia lub wydłużenia procesu wybielania), palić tytoniu, pić kawy, coca coli, czerwonego wina i innych silnie barwiących napojów czy pokarmów (spożywanie ich może opóźnić proces wybielania i osłabić jego efekt)
Pić napojów i spożywać pokarmów z założonymi na zęby szynami.
Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące, gdyż nie prowadzono badań co do ewentualnych działań ubocznych nadtlenku karbamidu na tej grupie pacjentów.
WSKAZÓWKI
Należy dokładnie przestrzegać zaleceń w stosowaniu preparatu. W przypadku pojawienia się dużej nadwrażliwości stosowanie preparatu należy przerwać i zgłosić się do swojego stomatologa.
Preparat należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (np. lodówka).
Podczas wybielania należy zwrócić szczególną uwagę na staranną pielęgnację jamy ustnej.
Jeżeli szyny uwierają dziąsła poproście swojego stomatologa o korektę.
Po zakończeniu zabiegu zęby będą zauważalnie bielsze, ostateczna biel ustali się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia zabiegu. Zęby wybielone będą już zawsze jaśniejsze niż przed zastosowaniem preparatu.
W zasadzie zabieg nie wymaga powtórzeń. Jednak jeśli po jakimś czasie zęby lekko ściemnieją to zabieg można ponownie powtórzyć po 6-12 miesiącach. Nie ma już wtedy powtarzania całego zabiegu jeszcze raz, wystarczy założyć szyny z preparatem na 3-4 dni. 7. Dla osiągnięcia optymalnego rezultatu zabieg wybielania nie powinien być w miarę możliwości przerywany. Jeżeli zdarzy się przerwa na jedna lub dwie noce, to czas stosowania należy odpowiednio wydłużyć.

Stosuj białą dietę przez okres minimum 1 tygodnia.
Czego nie wolno jeść
Płyny ciepłe i zimne (m.in. kawa, herbata, soki, czerwone wino)
Owoce (m.in. jagody, porzeczki, borówki, wiśnie)
Warzywa (m.in. pomidor, papryka, marchewka, czerwona kapusta)
Sery żółte a także twarogowe zawierające przyprawy
Zupy (m.in. barszcz czerwony)
Czekolada oraz produkty, które w swoim składzie mają kakao
Przyprawy (m.in. curry, papryka, cynamon, kurkuma)
Ciemne sosy (m.in. pieczeniowy, pomidorowy)
Wędlina (jedynie można jeść drób)
Co można jeść
Nabiał (m.in. sery twarogowe, jogurt, mleko, ser kozi, mozzarella, maślanki naturalne)
Napoje (woda oraz mleko)
Owoce (banany)
Warzywa białe i z małą ilością barwników (m.in. ziemniaki, biała kapusta, biała fasola, kalarepa)
Warzywa bez skórki (bakłażan, cukinia, ogórek)
Mięso drobiowe (indyk, kurczak)
Ryby, owoce morza (krewetki)
Ryż, kasza jaglana, kasza jęczmienna
Produkty zbożowe (m.in. białe pieczywo, otręby owsiane, makaron)

Należy trzymać się zasady: nie powinienem jeść niczego, co mogłoby ubrudzić białą koszulę! Co najmniej 24 godziny po zabiegu zaleca się utrzymywać tzw. „białą dietę”, czyli unikać produktów zawierających jakiekolwiek barwniki (kawa, herbata, cola, czerwone wino, sos sojowy, jagody, buraki itp.)

Zadzwoń: 46 831 88 88