Obawa przed bólem to jedno z największych zmartwień Pacjentów, których czeka wizyta u dentysty. Nawet jeśli zdają sobie oni sprawę, że nowoczesna stomatologia stawia na komfort Pacjenta, pozostaje często niepewność, szczególnie w przypadku inwazyjnych zabiegów, takich jak wszczepienie implantów. A jak jest naprawdę? Czy leczenie implantologiczne jest bolesne?
Implantacja to inwazyjny zabieg. Polega na nawierceniu kości szczęki lub żuchwy i umieszczeniu w niej implantu przypominającego niewielką śrubkę. Wykonany z biozgodnego materiału implant integruje się następnie z kością. Dzięki temu może zastąpić korzeń zębowy i stać się podstawą do stabilnego zamocowania odpowiedniego uzupełnienia protetycznego.Nawiercenie kości i umieszczenie w niej ciała obcego - nie brzmi to zbyt przyjemnie. Ale nie trzeba się martwić - wszczepianie implantów nie boli, ponieważ zabieg jest wykonywany w znieczuleniu. Pacjent może odczuwać co najwyżej pewien dyskomfort, wiążący się z wibracjami, które powstają podczas wiercenia otworów w kości, ale bólu w trakcie tego zabiegu akurat nie trzeba się obawiać.
Osobną kwestią jest ból po zabiegu. Kiedy znieczulenie przestanie działać, rzeczywiście Pacjent może zacząć odczuwać dolegliwości bólowe. Najczęściej jednak nie mają one dużego natężenia i żeby się od nich uwolnić, wystarczą zwykłe środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty w aptekach.W rzadkich przypadkach, gdy ból jest bardziej intensywny i standardowe środki przeciwbólowe nie przynoszą wystarczającego efektu, należy po prostu skontaktować się ze stomatologiem, aby przepisał on skuteczne, mocniejsze środki.
Wszczepienie implantów to zabieg, po którym trzeba sporo czasu, aby wygoiły się tkanki. W przypadku tkanek miękkich wprawdzie wystarczy dziesięć do czternastu dni, ale tkance kostnej powrót do zdrowia i prawidłowego stanu zajmuje niestety znacznie więcej czasu.- może to potrwać nawet do sześciu miesięcy.Czy to znaczy, że Pacjent przez pół roku będzie musiał zmagać się z dolegliwościami bólowymi? Otóż nie, takiej ewentualności nie trzeba się obawiać. Dolegliwości te ustępują samoistnie, a w zdecydowanej większości przypadków następuje to w stosunkowo niedługim czasie. Przypadki, że ból po implantacji utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, należą do rzadkości.
Jeżeli wciąż masz pytania dotyczące leczenia implantologicznego i chciałbyś dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy Cię do Supradentu - tutaj chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości i wprowadzimy w tajniki implantologii.
Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 46 831 88 88 lub wypełniając formularz.